kredyt w banku

Na co powinniśmy zwrócić uwagę zaciągając kredyt w banku?

Są sytuacje w życiu, kiedy jest nam trudno sobie poradzić bez kredytu bankowego. Wiele osób zaciąga je dość regularnie, mimo to nasza wiedza na temat kredytów jest bardzo mała. Na co powinniśmy zwrócić uwagę, aby wybrać dla siebie dobry kredyt w banku?

Ograniczone zaufanie do reklam kredytów

Do reklam, które reklamują kredyty powinniśmy podchodzić bardzo ostrożnie. W reklamach tych najczęściej pojawiają się oferty tych produktów, które przynoszą bankom największe zyski. Do tego z reguły w reklamach nie pojawiają się ważne dla kredytobiorców informacje; nie wszystkie banki informacji tych udzielają rzetelnie, bardzo często podają nominalne, a nie rzeczywiste oprocentowanie kredytu. Dla własnego dobra podchodźmy więc do tych reklam bardzo ostrożnie. Decydując się n zaciągnięcie takiego zobowiązania warto skorzystać z dostępnych w internecie rankingów kredytów gotówkowych. Dzięki specjalnym algorytmom, szybko przygotują listę najlepiej dopasowanych do Ciebie kredytów.

Rzeczywista roczna stopa oprocentowania

To szczegół, który nas powinien szczególnie zainteresować w momencie, kiedy planujemy zaciągniecie kredytu. RRSO jest wyrażonym procentowo kosztem kredytu brutto. Składa się na nią oprocentowanie nominalne oraz opłaty i prowizje, które pobierze od nas bank udzielając kredytu. Zazwyczaj Rzeczywista roczna stopa procentowa jest wyższa od oprocentowania nominalnego. W poszczególnych bankach, w zależności od rodzaju kredytu różnice te mogą sięgać nawet ponad siedem procent.

Kwota całkowita do zapłaty

To kolejna kwestia, na którą powinniśmy zwrócić szczególną uwagę. Kwota ta określa, ile pieniędzy musimy oddać bankowi. Jest ona zawsze określona w złotówkach. Składa się na nią kwota kredytu, który dostaliśmy od banku. Dodatkowo na tę kwotę składają się:

  • odsetki;
  • prowizje;
  • składki na ubezpieczenie kredytu.

Jak obliczyć, ile będzie nas kosztował przyznany przez bank kredyt? Od kwoty całkowitej do zapłaty należy odjąć kwotę pieniędzy, którą bank nam pożyczył, suma, która pozostanie będzie oznaczała faktyczny koszt kredytu. Im będzie ona niższa, tym oczywiście oferta będzie bardziej korzystna. Sprawdź również jaki jest koszt kredytu gotówkowego przez internet.

Porównując obie rubryki dowiemy się, czy wybrana przez nas oferta kredytowa jest dla nas rzeczywiście, a nie tylko pozornie korzystna.