Rodzaje kredytów – który produkt jest dla Ciebie

Rozmawiając o kredytach bankowych trudno jest pominąć kwestie dotyczące ich podstawowych rodzajów. W każdym banku spotkamy się dzisiaj z bogatą ofertą kredytową. Poszczególne kredyty mocno od siebie się różnią. Warto więc poznać rodzaje kredytów, które cieszą się największą popularnością.

Rodzaje kredytów, z których najchętniej korzystamy

Do najczęściej udzielanych, czyli najbardziej popularnych kredytów należą:

  • gotówkowe;
  • hipoteczne;
  • odnawialne;
  • w rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym;
  • konsolidacyjne.

Jeśli planujesz wzięcie pożyczki w banku, sprawdź na co zwrócić uwagę zaciągając kredyt.

Kredyt konsolidacyjny

Jest kredytem konsolidacyjny skierowanym do osób, które mają kredyty w różnych bankach i przestały sobie radzić z ich spłacaniem. Dzięki kredytowi konsolidacyjnemu następuje zamiana tych kredytów w jeden, co pozwala na zmniejszenie wysokości rat. Kredytobiorca od chwili przyznania kredytu konsolidacyjnego nie płaci kilku rat, a tylko jedną. Warto przy tym pamiętać, że decyzja o przyznaniu kredytu konsolidacyjnego nie oznacza, że bank wypłaci nam kolejne pieniądze.

Kredyt hipoteczny

To kredyt udzielany na wiele lat, z reguły na bardzo wysokie sumy. Zazwyczaj kredytobiorcy przeznaczają go na zakup mieszkania lub domu. Muszą przy tym pamiętać, że dopóki na konto banku nie wpłynie ostatnia rata kredytu, to de facto ich właścicielem jest bank. Osoby, które nie będą spłacać kredytu hipotecznego muszą się liczyć z tym, że stracą kupione za pieniądze z kredytu nieruchomości.

Kredyt w rachunku osobistym

Pod tą nazwą kryje się popularny debet. Dzięki niemu możemy dysponować pieniędzmi nawet wtedy, kiedy na naszym rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym jest ich mniej lub w ogóle ich na nim nie ma. Jeżeli chcemy korzystać z takiego kredytu to niezbędne jest podpisanie z bankiem dwóch rodzajów umów. Jedna będzie dotyczyła prowadzenia konta osobistego. Na mocy drugiej zostanie nam udostępniony kredyt w rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym. Jeśli zdecydujemy się skorzystać z takiego rozwiązania musimy pamiętać, że swoje zadłużenie musimy regularnie spłacać. Każda kwota, która na rachunek wpłynie zostanie jako pierwsza przejęta na spłatę zadłużenia.