Kredyt konsolidacyjny

Kredyt konsolidacyjny – rozwiązanie dla zadłużonych

Jest bardzo wiele osób w naszym kraju, które mają więcej zaciągniętych kredytów niż wyłącznie jeden. W takiej sytuacji każda zmiana warunków życiowych może spowodować trudności z ich spłacaniem. Rozwiązaniem może być kredyt konsolidacyjny. Co takie rozwiązanie oznacza? Czy warto z niego skorzystać?

Czym jest kredyt konsolidacyjny

Najprościej mówiąc kredyt konsolidacyjny to nic innego, jak zamienienie kilku pożyczek w jedną. Kredyt ten ma często bardzo atrakcyjne oprocentowanie, jest więc tańszy. Ale wcale nie musi być tani. Może mieć dodatkowe koszty, np. ubezpieczenie. Dlatego też warto zorientować się wcześniej jaki jest całkowity jego koszt, czy trzeba wykupić polisę oraz jaki jest jej koszt. Musimy dowiedzieć się także o wysokość prowizji, którą bank pobierze za jego udzielenie. Być może czekać nas jeszcze będą koszty związane ze spłatą wcześniej zaciągniętych kredytów (tutaj sprawdzisz jakie są rodzaje kredytów). Ze względu na koszty, które nas czekają nie warto korzystać z oferty pierwszego banku, trzeba porównać koszt kredytu w przynajmniej kilku bankach. Warto wcześniej sprawdzić kalkulator kredytu konsolidacyjnego.

By nie wpaść w problemy ze zbyt dużą ilością zadłużeń warto dokładnie przemyśleć decyzję o zaciągnięciu kredytu oraz sprawdzić na co zwrócić uwagę zaciągając kredyt w banku.

Formy kredytu konsolidacyjnego

Kredyty konsolidacyjne może występować w dwóch formach: gotówkowej lub jako kredyt hipoteczny. Ten drugi rodzaj kredytu ma jedną ogromną zaletę. Oprocentowanie jest bardzo niskie, a spłacać można go nawet przez trzydzieści lat. Ale za kredytem konsolidacyjnym hipotecznym kryje się dla kredytobiorcy także pewnego rodzaju niebezpieczeństwo. Aby się na taki kredyt zdecydować trzeba mieć absolutną pewność, że damy radę spłacać raty kredytu. Przyznając ten kredyt jego zabezpieczeniem jest hipoteka na nieruchomości. Oznacza to, że w razie trudności z jego spłacaniem nieruchomość zostanie przejęta przez bank. Jeśli nie jesteśmy pewni, że damy radę udźwignąć raty lepiej wybierzmy kredyt konsolidacyjny gotówkowy. Wprawdzie suma, którą uzyskamy od banku będzie mniejsza, ale mamy pewność, że w razie trudności z jego spłacaniem, bank nie przejmie naszego domu lub mieszkania. Jego oprocentowanie także jest mniej korzystne niż kredytu zabezpieczonego hipoteką, rozkładany jest także na mniejszą ilość rat. Ale nie zagrozi nam utrata nieruchomości.