rata kredytu gotówkowego

Rata kredytu gotówkowego – od czego zależy jej wysokość

Jednym z najpopularniejszych produktów bankowych są kredyty gotówkowe. Pozyskane w ramach nich środki można przeznaczyć na dowolny cel konsumpcyjny. Trzeba jednak pamiętać, że pożyczone pieniądze zawsze trzeba zwrócić, inaczej kredytobiorcę czekają bardzo nieprzyjemne konsekwencje. To, ile będzie wynosić rata kredytu gotówkowego, zależy m.in. do pożyczonej kwoty oraz okresu spłaty zobowiązania. Co się na nią składa i czy można ją samodzielnie obliczyć?

Z czego składa się rata kredytu gotówkowego?

Każda rata kredytu gotówkowego składa się z części kapitałowej i odsetkowej, czyli oprocentowania. Część kapitału stanowi ułamek pożyczonej kwoty, natomiast odsetki są opłatą dla banku za udostępnienie środków. Oznacza to, że na wysokość raty kredytu gotówkowego wpływa:

  • pożyczona kwota,
  • okres spłaty,
  • wysokość oprocentowania.

Zależność jest następująca: im większy kredyt i oprocentowanie, tym wyższe raty. A także im dłuższy okres spłaty kredytu gotówkowego, tym niższa miesięczna rata. Warto pamiętać o tych zasadach zastanawiając się, jakie parametry kredytu będą dla nas najlepsze. W wyborze mogą pomóc dostępne w internecie rankingi kredytów gotówkowych. Pokarzą nam jak zmienia się wysokość raty zależnie od wyboru parametrów, a także który bank posiada najlepszą ofertę kredytową.

Marża i stopa WIBOR też ma znaczenie

Marża i stopa WIBOR to główne elementy składające się na oprocentowanie kredytu. Jest ona z zasady stałą kwotą, którą bank ustala jako swoje „wynagrodzenie” za pożyczenie środków finansowych. Ta część oprocentowania podlega negocjacji, a jej wysokość zależy od wewnętrznych procedur banku. Stopa WIBOR to natomiast stopa procentowa, według której banki komercyjne pożyczają sobie pieniądze. Jest ona ustalana na rynku i może ulegać zmianie. WIBOR uzależniony jest od decyzji Rady Polityki Pieniężnej. Spadki i wzrosty tej wartości mogą powodować istotne dla kredytobiorcy zmiany w wysokości rat kredytowych.

Ubezpieczenie kredytu

W niektórych sytuacjach do raty kredytu doliczana jest też proporcjonalna część składki ubezpieczeniowej. Podwyższa ona oczywiście wysokość comiesięcznego zobowiązania wobec banku. Składka na ubezpieczenie doliczana jest tylko, jeśli kredytobiorca zdecydował się je wykupić. Ubezpieczenie kredytu jest wymagane szczególnie w niepewnej sytuacji klienta, np. gdy nie posiada odpowiedniej zdolności kredytowej lub pozytywnej historii w BIK.

Jeśli chcesz sam sprawdzić na jaki kredyt Cię stać, sprawdź kalkulator zdolności kredytowej.

Rata kredytu gotówkowego – jak ją wyliczyć?

Obliczenie wysokości raty kredytu gotówkowego nie jest proste. Aby to zrobić, należy przeprowadzić skomplikowane obliczenia i działania. Trudność jest tym większa, im więcej czynników wpływa na wysokość zobowiązania wobec banku. Chcąc poznać wysokość comiesięcznej raty najlepiej posłużyć się internetowym kalkulatorem rat. Wpisując do niego podstawowe parametry kredytu, automatycznie otrzymuje się wysokość rat w poszczególnych miesiącach. O ich wysokości zawsze musi poinformować też bank i to jeszcze przed podpisaniem umowy.