RRSO

RRSO kredytu – co określa ta wartość?

RRSO to jeden z ważniejszych parametrów kredytów i pożyczek oferowanych przez banki i firmy prywatne. Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania uwzględnia wszystkie koszta kredytu lub pożyczki. Wybierając ofertę kredytową należy więc zwracać uwagę właśnie na ten parametr. Sprawdź z jakich elementów składa się RRSO i czemu jest takie ważne!

Zwracając uwagę na RRSO, klient ma możliwość łatwego i skutecznego porównania ofert kredytowych proponowanych przez banki, czy też ofertę firm pożyczkowych. Należy również pamiętać o zmianie wartości pieniądza wraz z upływem czasu. Ma ona bowiem wpływ na wysokość wspomnianej rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania.

Zobacz na co powinniśmy zwrócić uwagę biorąc kredyt w banku.

Czym jest RRSO?

Większość instytucji i firm pożyczających pieniądze, reklamuje swoje produkty finansowe informując na temat niskiego oprocentowania. Często jednak instytucje finansowe doliczają tzw, koszta dodatkowe, nie związane z oprocentowaniem. Dlatego warto sprawdzać RRSO, które pokazuje całkowitym koszt kredytu i służy do porównywania ofert. Wyliczenie to jest zaprezentowane jako procentowa wartość całej kwoty pożyczki lub kredytu w stosunku rocznym.

Sprawdź również od czego zależy wysokość raty kredytu gotówkowego.

Skuteczne porównywanie ofert kredytowych

Rzeczywista Stopa Oprocentowania Rocznego obliczana jest z uwzględnieniem nie tylko odsetek, ale również innych opłat, takich jak:

  • prowizja za udzielenie kredytu,
  • opłata za rozpatrzenie wniosku,
  • opłaty bankowe,
  • obowiązkowe ubezpieczenia, itp.

To właśnie dzięki temu zakresowi danych stopa rzeczywista jest najbardziej przydatnym narzędziem potrzebnym do porównywania ofert obejmujących produkty finansowe.

W sieci działa wiele specjalnych kalkulatorów, stron z rankingami kredytów i porównywarkami, dzięki którym można znaleźć konkretne kredyty z rzeczywistą roczną stopą oprocentowania dopasowaną do własnych wymagań. Jest to niezwykle praktyczna metoda stosowana przez wielu potencjalnych klientów banków i firm pożyczkowych, ponieważ dzięki niej nie trzeba przeglądać pojedynczych ofert (co jest czasochłonne) tylko można porównać wszystkie oferty w krótkim czasie i jednym miejscu.

Jeśli szukasz kredytu na samochód warto również skorzystać z porównywarek kredytów samochodowych.

Zmiana wartości pieniądza w czasie

Wspomniany wyżej parametr uwzględnia również wartość pieniądza, która zmienia się w czasie. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania może się zwiększać się, aby zrekompensować inflację. Parametr ten może zmniejszać się w przypadku droższego kredytu, jeśli klient wybierze raty malejące z każdym miesiącem. Warto pamiętać o tych rzeczach podczas porównywania ofert kredytowych.