oprocentowanie kredytu

Oprocentowanie kredytu stałe i zmienne – czym się różnią i jak wpływają na koszt kredytu?

Jednym z ważniejszych parametrów mających wpływ na ogólny koszt kredytu i wysokość miesięcznej raty jest oprocentowanie nominalne. Banki udzielają kredytów korzystając ze stałej oraz zmiennej stopy oprocentowania. Warto zastanowić się czym są takie rodzaje oprocentowania i jakie są różnice między nimi. Zobacz czym jest oprocentowanie kredytu stałe i zmienne i czym się od siebie różnią.

Kredyty można spłacać w oparciu o oprocentowanie w wersji stałej lub zmiennej. Wybór zależy od oferty banku, jego indywidualnej polityki oraz od decyzji podjętej przez klienta. Warto dokładnie analizować oferty bankowe właśnie pod kątem zmienności oprocentowania, aby wybrać produkty dopasowane do własnych potrzeb i możliwości finansowych.

Oprocentowanie zmienne – podstawowe informacje

Oprocentowanie zmienne składa się z dwóch istotnych elementów. Pierwszym z nich jest stała marża ustalana przez bank, a drugim jest zmienna stawka WIBOR. Stawka WIBOR, czyli referencyjna wysokość oprocentowania, którą ustalają banki działające na Polskim rynku. Jej wysokość jest zależna od różnych czynników finansowych i zmienna.

Marżę każdy bank ustala indywidualnie do własnych potrzeb i rodzaju oferty a nawet pod konkretnego klienta.  Warto dodać, że zmienne oprocentowanie dotyczy głównie długotrwałych zobowiązań zaciąganych na wysokie kwoty, takich jak na przykład kredyty hipoteczne.

Stałe oprocentowanie kredytów

Stała efektywna stopa procentowa dotyczy głównie mniejszych i krótszych okresowo produktów bankowych, chociaż można też znaleźć oferty banków zapewniające stałe oprocentowanie. Zasada działania takiego kredytu nie jest skomplikowana. Przez pierwszych 5 lat spłaca się raty, w których obowiązuje oprocentowanie stałe. Później klient może zdecydować czy chce spłacać kredyt zgodnie ze zmienną stopą procentową czy w dalszym ciągu interesuje go stałe oprocentowanie.

Zobacz jakie rodzaje kredytów oferują banki i czym się od siebie różnią.

Które rozwiązanie wybrać?

Oprocentowanie stałe kredytu jest dobrym wyborem dla osób, które chcą znać całkowite oprocentowanie i wielkość wszystkich rat do końca spłaty. Opcja ta pozwala na bardzo dokładne zaplanowanie budżetu i przygotowanie się do spłaty. Wersja zmienna oprocentowania wiąże się ze znajomością wielkości rat przez najbliższe 3-6 miesięcy. Z drugiej strony, w przypadku korzystnych stóp WIBOR, rozwiązanie to będzie bardziej opłacalne, ale istnieje też ryzyko, że w późniejszym czasie stawki te wzrosną. Jeśli istnieje możliwość zdecydowania o rodzaju oprocentowania, wówczas decyzja ta musi być bardzo dobrze przemyślana. Jeśli chcesz się dowiedzieć od czego jeszcze zależy wysokość raty kredytu, przeczytaj ten artykuł.