historia kredytowa

Historia kredytowa – kiedy bank nie przyzna kredytu?

Nie każdy ma możliwość otrzymania kredytu bankowego. Pieniądze od instytucji finansowej otrzymują wyłącznie klienci, którzy spełniają określone wymagania. Jednym z nich jest właściwa historia kredytowa, która ma znaczny wpływ na ocenę klienta dokonywaną przez analityków bankowych. Może się na przykład okazać, że bardzo dobrze zarabiający klient nie otrzyma kredytu, ponieważ w którejś z baz udostępniających informacje finansowe, znajdzie się wpis informujący o nieterminowości z jego strony lub braku spłaty jakiegoś zobowiązania.

Warto pamiętać o swoich wszystkich zobowiązaniach, ratach spłacanych kredytów czy też nawet o rachunkach telefonicznych. Nawet drobne opóźnienia mogą zostać umieszczone w bazach dłużników, takich jak na przykład KRD i z pewnością zostanie to uwzględnione przez bank, gdy będzie on „prześwietlał” potencjalnego kredytobiorcę.

Sprawdź jakie rodzaje kredytów oferują banki.

Ocena potencjalnego kredytobiorcy przez bankowych analityków

Żaden bank nie udzieli nikomu kredytu w ciemno. Przed przekazaniem komukolwiek pieniędzy, klient taki jest oceniany pod względem jego sytuacji finansowej. Analitycy określają czy będzie on w stanie na bieżąco płacić swoje zobowiązanie i czy istnieje jakieś ryzyko związane z opóźnieniami lub całkowitym brakiem spłaty zadłużenia. Warto zadbać o różne aspekty zwiększające scoring kredytowy.

Historia kredytowa i inne informacje wpływające na ocenę banku

Ocena kredytowa jest bardzo ważna i uwzględnia ona między innymi dochody, zatrudnienie, wykształcenie, ilość osób na utrzymaniu, koszty utrzymania oraz inne spłacane aktualnie zobowiązania. Ważną rolę odgrywa również historia kredytowa. Ma na nią wpływ wiele różnych czynników, takich jak:

  • terminowe spłacanie zobowiązań,
  • opóźnienia w spłacie kredytów,
  • brak spłaty rat kredytów,
  • niespłacone zobowiązania poza kredytowe, np; abonament, pożyczki, itp.

Jeśli więc ktoś chce wiedzieć od czego zależy historia kredytowa to jej wyjaśnienie jest proste. Obejmuje ona wszystkie wcześniejsze zobowiązania bankowe i pozabankowe w firmach współpracującymi z bazami dłużników. Banki znajdują te informacje w bazach dłużników, a jedną z najpopularniejszych jest BIK. Posiadanie wpisu w tej bazie praktycznie wyklucza możliwość otrzymania kredytu od jakiegokolwiek banku, nawet na najniższą kwotę.

Czy można poprawić swoją historię kredytową?

Przede wszystkim o historię kredytową należy dbać już od pierwszych zaciągniętych na siebie zobowiązań. W przypadku opóźnień jedynym rozwiązaniem jest spłata i odczekanie aż wpis zniknie całkowicie z bazy (dzieje się tak po kilku latach). Jest to jedyny sposób na skuteczne czyszczenie historii kredytowej w BIK. Brak historii może być również problemem. W takiej sytuacji warto zaciągnąć jakiś mały kredyt i spłacić go przed czasem, aby w bazach pojawił się pozytywny wpis.